Rekomenduoju į savo meniu įtraukti vertingų linų sėmenų produktų!

Linų sėmenų nauda:

  1. Linų sėmenys yra tikras Omega-3 ir kitų vertingų medžiagų koncentratas.
  2. 100 g linų sėmenų yra net 27,3 g skaidulų! Svarbu, kad 20-40 proc. jų – tirpios. Tokio tipo skaidulos gali padėti gerinti virškinimo trakto veiklą yra puikus gerųjų žarnyno bakterijų maistas. Taigi linų sėmenys žarnynui – tikra atgaiva, nes skatins gerųjų bakterijų gamybą. Esant vidurių užkietėjimui linų sėmenys irgi pagelbės.
  3. Gali padėti mažinti cholesterolio lygį, bet tik reguliariai vartojant.
  4. Linų sėmenys nuo refliukso (rėmens) irgi gali pagelbėti, nes turimos medžiagos, kai gaminamas ir reguliariai vartojamas kisielius prieš maistą padeda atsigauti skrandžio gleivinei.
  5. Geram regėjimui palaikyti. Linų sėmenys turi daug liuteino ir zeaksantino, ypatingai vertingų akių sveikatai palaikyti, taip pat ir kitų reikalingų antioksidantų, tokių kaip fenolio junginių ir flavonoidų.
  6. Linų sėmenyse nuo keliasdešimt iki šimtų kartų yra daugiau polifenolių lignanų nei įprastai jų būna vaisiuose! Lignanai yra junginiai, randami augaliniame maiste, pavyzdžiui, grūduose, riešutuose, sėklose ir daržovėse. Taip pat ir gėrimuose: arbatoje, kavoje ir vyne. Viena didžiausių maistinių lignanų (angl. secoisolariciresinol diglucoside) koncentracija randama linų sėmenyse. Teigiama, kad jie veikia kaip galingi antioksidantai ir fitoestrogenai.
  7. Lieknėjimui linų sėmenys irgi puikiai tinka. Kai linų sėmenis vartojame su kefyru ar jogurtu – sotus užkandis. Svarbu paminėti ir tai, kad skaidulos, baltymai ir riebalai, esantys šiose sėklose, sukuria didesnį sotumo jausmą, kiuris trunka ilgai.  
  8. Linų sėmenyse gausu vitaminų ir mineralų: vitamino B6, folatų, magnio, mangano, fosforo, kalcio, geležies, cinko, vario bei seleno.
  9. Linų sėmenų aliejus neturi daugumos išvardintų mineralų bei skaidulų, tačiau Omega-3 ALR riebalų rūgščių turi net 4 kartus daugiau nei sėklos. Jei vienas šaukštelis sėklų turi 1,6 g, tai aliejaus toks pat kiekis net 7 g Omega-3.
  10. Įrodyta, kad linų sėmenyse esančios Omega-3 ALR teigiamai veikia širdies ir kraujotakos sistemą. Reguliarus sėklų vartojimas gali padėti sumažinti per didelį kraujospūdį, bendrą cholesterolio lygį, „blogąjį“ cholesterolį, insulto bei infarkto riziką. Omega-3 riebiosios rūgštys yra būtinos mūsų kiekvienos ląstelės membranai, nervinei sistemai. Taip pat gali padėti mažinti uždegiminius procesus mūsų kūne, kas dabar ypač svarbu. ALR Omega 3 rūgštys – puiku, tačiau jos konvertuojamos į mums reikalingas EPR ir DHR tik 15-20 proc. Tad jei norisi organizmą labiau papildyti mums reikalingomis Omega3- rinkitės riebią žuvį, o jei yra dar didesnis poreikis- papildus, pvz. mano rekomenduojamus skystus Omega3 ar kapsulėse.
  11. Auksiniai linų sėmenys lyginant su įprastais mažai skiriasi. Teigiama, kad jų maistinė vertė – vienoda. Tačiau įprastai spalvos ir skonio skirtumus suteikia tam tikros medžiagos. Skirtumų, kad ir mažų, turėtų būti. Pavyzdžiui, rudieji turi intensyvesnį riešutų skonį, o auksiniai – švelnesnį. Esate abu ragavę ar tik vienus?

Įdomu, kad viename tyrime teigiama, kad auksiniai linų sėmenys turi daugiau Omega-3 alfa-linoleno rūgšties (ALR), palyginus su rudaisiais linų sėmenimis. O kitame, Kanadoje atliktame tyrime, kad atvirkščiai. Matyt, tai priklauso nuo rūšies, dirvožemio, kur augo, klimato ir pan. Taigi geriausias variantas – suvartojus pakuotę vienų, įsigyti kitokių. Tada ir tie skirtumai nebus svarbūs.

Kiek ir kaip vartoti linų sėmenis

  • TRAIŠKYTI arba MALTI linų sėmenys. Kai kas beria linų sėmenis į maistą netraiškytus. Tai didelė klaida, nes mažai tikėtina, kad tokiu atveju jie pasisavins. Ką įdėjote, tas ir iškris! Bus gerai tik tuo, kad suaktyvins peristaltiką, maisto judėjimą žemyn. Bet vertingų medžiagų negausite. Taigi linų sėmenis reikia trinti arba traiškyti. Galite traiškyti patys arba įsigyti jau susmulkintus.
  • Naudoti galite visur, kur jums skanu: į jogurtą, salotų padažą, kaip pabarstuką ant salotų, į sriubą, ant bulvių ir pan.
  • Linų sėmenų MILTAI – tiesą sakant pati tik dabar sužinojau, kad tokių yra! Gavau dovanų – bandysiu. Geras variantas paslėpti linų sėmenis, nes mano mažasis sūnus nemėgsta traiškytų sėklų konsistencijos, o miltai bus pats tas. Teigiama, kad tinka kaip tirštiklis padažams ir gėrimams. Rekomenduojama į kepinių tešlą dėti 10-20% linų sėmenų miltų. Kadangi šie miltai itin sugeria vandenį, receptuose atitinkamai reikia padidinti skysčių kiekį.
  • KIEKIS. Nors linų sėmenis vartoti sveika, tačiau kaip ir viskam – reikia saiko. Mitybai praturtinti pakanka 1-2 arbatinių šaukštelių per dieną. Malti linų sėmenys pasisavina geriau, tad tokius ir rinkitės. Tokius galime įsigyti arba susitrinti patys su kavamale. ATSARGIAI linų sėmenų kiekis per dieną ribojamas. Suaugusiems iki 2 valgomų šaukštų.  
  • Svarbu, kad linų sėmenys būtų EKOLOGIŠKI arba biodinaminiai. Tokiu atveju linų sėmenų kaina bus didesnė, tačiau mes jų naudojame šaukštais, o ne kilogramais, tad esminio skirtumo per dieną ar net mėnesį kišenei nebus, o sveikatai – bus.
  • TERMINIS APDOROJIMAS. Kaip supratote, šios sėklos gali būti termiškai apdorotos, nors anksčiau buvo manoma kitaip. Prieš keletą metų atlikti tyrimai įrodė, kad linų sėmenis galima saikingai termiškai apdoroti. Šių sėklų turimos vertingos medžiagos, tame tarpe ir Omega-3, išlieka stabilios. Išimtis – linų sėmenų aliejus. Jo kaitinti negalima, nes aliejuje nėra medžiagų, stabdančių oksidaciją.
  • Jei turite skrandžio opą, skrandžio gleivinės išplonėjimą, GERL problemą (rėmuo) ar esate brandaus amžiaus pasigaminkite linų sėmenų kisieliaus. Sutraiškytų 1-2 arbatinių šaukštelių linų sėmenų užpilkite ~100-150 ml karšto vandens ir palaikykite apie pusvalandį. Kitas variantas – užpilkite sėklas šaltu vandeniu ir palaikykite kelias valandas – taip pat susidaro kisielius. Vartoti apie 30 minučių iki pirmo valgio mažiausiai kelias savaites, o galima ir dar ilgiau.

Linų sėmenų – receptai:

Kur linų sėmenis panaudoti:

  • Barstykite traiškytus linų sėmenis ant salotų, virtų bulvių, įberkite į grūdų košes, vaisių desertus,
  • Dėkite į natūralius pieno produktus: jogurtą, kefyrą ar pasukas.
  • Galima linų sėmenis dėti į kepinius bei duoną.
  • Linų sėmenų aliejumi praturtinkite salotas, grūdinius, silkės ar raugintų kopūstų patiekalus.

Pusryčiams:

Grikių duonos sumuštinis su linų sėmenimis ir česnaku

Linų sėmenys turi daug liuteino ir zeaksantino, ypatingai vertingų akių sveikatai palaikyti, taip pat ir kitų reikalingų antioksidantų, tokių kaip fenolio junginių ir flavonoidų.
Išbandyti šį receptą

Pietums ar vakarienei:

Netikras veganiškas lęšių zuikis

Lęšiuose gausu lėtai pasisavinamų angliavandenių, kurie suteikia mums sotumo jausmą ir energiją. Be to, juose yra baltymų, kurie organizme atlieka statybinės medžiagos funkciją. Pagrindinė lęšių savybė – 60 % jų sudaro baltymai. Taigi, lęšiai gali tapti puikia alternatyva mėsos produktams. Be to, jų baltymus organizmas pasisavina kur kas lengviau.
Išbandyti šį receptą

Salotos:

Morkų salotos su kedro riešutais

Linų sėmenys yra tikras Omega-3 ir kitų vertingųmedžiagų koncentratas.
Išbandyti šį receptą

Užkandžiai ir pagardai:

Riešutų ir sėklų užtepėlė

Labai skanu su bet kokiomis šviežiomis ar lengvai troškintomis daržovėmis, jogurtu, varške, koše.
Išbandyti šį receptą

Desertui:

Žaliųjų grikių, linų sėmenų ir datulių desertas

Įrodyta, kad linų sėmenyse esančios Omega-3 ALR teigiamai veikia širdies ir kraujotakos sistemą. Reguliarus sėklų vartojimas gali padėti sumažinti per didelį kraujospūdį, bendrą cholesterolio lygį, „blogąjį“ cholesterolį, insulto bei infarkto riziką.
Išbandyti šį receptą
5 7 votes
Patiko? Įvertinkite!