Rabarbarų nauda: vertingi jauni lapkočiai ir šaknys
Rabarbarų šaknys pasižymi vaistinėmis savybėmis, o maistui naudojami jauni lapkočiai. Lapų maistui vartoti negalima. Kad ir kaip patraukliai jie atrodytų – teks juos pašalinti nuo stiebų.
Rabarbarai – vertingas maistas, turintis mažą kalorijų kiekį – vos 21 kcal /100 g. Saikingas rabarbarų vartojimas yra puikus skaidulų, vitaminų K ir C, mangano, kalio, antioksidantų: polifenolių, beta karotino ir antocianinų šaltinis. Pastarieji yra tik raudonuose stiebuose, nes būtent antioksidantas antocianinas nudažo lapkočius skaisčia raudona spalva.
Išskirtinai didelis kiekis vitamino K. Ši medžiaga organizme palaiko normalų kraujo krešėjimą, padeda palaikyti tinkamą kaulų būklę. Tai ypatingai svarbu vaikams, paaugliams, kurie dar tik auga ir vyresnio amžiaus moterims.
Rabarbarai turi vidurius laisvinančių medžiagų, teigiama, kad paskatina žarnyno aktyvumą. Gera naujiena, turintiems vidurių užkietėjimą.
Rabarbarai gali kenkti – į ką atkreipti dėmesį
Nors rabarbaruose gausu kalcio, bet jo organizmas negali pasisavinti. Kalcis susijungia su oksalo rūgštimi – susidaro kalcio oksalatas. Per didelis kalcio oksalato kiekis gali sukelti hiperoksaluriją – rimtą būklę, kuriai būdingas kalcio oksalato kristalų kaupimasis įvairiuose organuose. Pavyzdžiui, kristalai gali suformuoti oksalatinius inkstų akmenis. Produktus, turinčius daug oksalo rūgšties turi riboti sergantys podagra, inkstų ligomis, tame tarpe ir inkstų akmenlige.
Verta žinoti, kad oksalo rūgšties kiekį stipriai sumažina terminis apdorojimas. Nors rabarbarai yra vertingiausi termiškai neapdoroti, kita vertus, apdorojus – sumažėja oksalo rūgšties.
Teigiama, kad rabarbarai laisvina vidurius, tad, suprantama, kad dėl šios ir kitų minėtų priežasčių rabarbarais mėgautis reikia saikingai.
Dažniausiai rabarbarai naudojami saldžiame pavidale, o cukraus kiekį reikia riboti. Kaip geriausia juos panaudoti skaitykite toliau.
Panaudojimas ir receptai – rabarbarai ne tik pyragams
Rabarbarai – trumpo sezono daržovė. Saldžiarūgščiais lapkočiais reikia mėgautis pavasarį ir vasarą iki Joninių. Tokiu metu jis turi daugiau citrinos ir obuolių rūgščių. Vasarą stiebuose pradeda kauptis didesni kiekiai oksalo rūgšties.
Rabarbarų stiebų spalva irgi lemia skonį. Žali – rūgštesni, o raudoni stiebai – labiau saldžiarūgščiai.
Rinkdamiesi dėmesį atkreipkite į rabarbarų lapkočių spalvą ir traškumą – jie turėtų būti ploni, traškūs ir rausvi. Įsigiję stenkitės juos sunaudoti per dvi dienas. Vėliau stiebai suminkštės ir nebus tinkami vartoti.
Šviežius rabarbarus parsinešus namo geriausia suvynioti į drėgną popierinį rankšluostį ar pamerkti. Tuomet šaldytuve jų laikymo terminas prailgėja kelis kartus.
Rabarbarai įvardinamas kaip spanguolių ar kivių pakaitalas. Stiebai dažniausiai naudojami įvairiems desertams gaminti. Lapkočiai – vertingas įdaras įvairiems pyragams, ledams pagardinti, kisieliui, kompotui ar uogienėms virti. Gaminama ir želė. Tiesa, aš pati tokios nesu valgiusi. Galima pasigaminti ir termiškai neaprodytą sezoninį desertą – nulupti lapkočių odelę, supjaustyti gabaliukais ir išmirkyti meduje.
Mažai kas žino, kad rabarbarai naudojami sriuboms ir troškiniams gardinti – suteikia saldžiarūgštį skonio. Rabarbarų lapkočiais galima pagardinti įvairias salotas.
Vaikystėje šviežius rabarbarų lapkočius valgydavau tetos sode. Nuskindavo stiebą ir aš grauždavau kaip vaisių. Skonį iki šiol pamenu, nors rašydama šį tekstą pagalvojau, kad per daug metų tik kartą valgiau pyrago rabarbarus įdaro pavidale pas kaimynę. Teks atnaujinti įspūdžius.
Rabarbarų galima užšaldyti žiemai. Prieš tai juos reikėtų blanširuoti, t.y. nuplikyti verdančiu vandeniu. Galima gaminti cukatus, išsivirti uogienių bei džemų. Rūgštūs lapkočiai tiks su saldesnėmis uogomis ar vaisiais. Giriamas rabarbarų ir braškių derinys.
Rabarbarų skonį pabrėžia apelsinų žievelės, imbieras bei cinamonas.
Gaminkime ir dalinkimės
Kai gaminsite rabarbarus- nufotografuokite ir su receptu atsiųskite registracija@sulieknek.lt – įkelsime į puslapį su jūsų autoryste. Ypatingai lauktumėme receptų su panaudojimu sriubose, troškiniuose ir salotose. Bet tiks ir rabarbarų pyragas keptas su tinkamais miltais.