Daugelį kūdikių kankina pilvo pūtimas, dažnai tai susiję su mamos mityba, ypač pirmaisiais trimis mėnesiais. Kartais žindomas kūdikis kenčia nuo pilvo pūtimo ir penkis mėnesius. Kūdikio pilvo pūtimas problema ne tik mažyliui, bet ir visai šeimai: sutrinka miegas ir rėžimas, kūdikis tampa neramus, o ir mama negauna progos pailsėti.

Apie kūdikių pilvo pūtimo sunkumus ir kaip jo išvengti ar bent sumažinti pasakoja sveikos mitybos specialistė Vaida Kurpienė. „Žinome, kad kūdikio maitinimas, jo gaunamos medžiagos, priklauso nuo žindančios mamos mitybos. Pilvo pūtimo priežasčių yra daug, atminkite, jog ne visada kūdikiui pučia pilvą nuo mamos maisto. Gali pūsti ir dėl to, kad mama žindydama užsiima kitais reikalais, pavyzdžiu skaito, kalbasi telefonu. Kartais kūdikiams pilvą pučia net… nuo prastos mamos nuotaikos, nuovargio ir susierzinimo. Jei pildėte mitybos dienoraštį, aprašytą žemiau, stebėjote, bet nematėte žymių pokyčių – vadinasi pilvuko bėdos nesusijusios su Jūsų maistu. Taip pat viena iš teorijų teigia, kad pilvą pučia ir spazmuoja dėl nebrandaus virškinamo trakto bei nuo mamos valgomo maisto nepriklauso.

Žemiau rasite rekomenduojamų ir vengtinų produktų sąrašą, skirtą maitinančioms mamoms, kurių vaikučiams pučia pilvą. Kaip jau minėta, stebėkite, ar tikrai skiriasi Jūsų vaikelio situacija, kai valgote minėtus produktus ir kai ne. Kartais kūdikiui gali kauptis dujos ir nuo kitų, čia neišvardintų maisto produktų. Dažnai nebūtina pilvą pučiančių produktų visai atsisakyti, užtenka tik sumažinti jų kiekį.

Reikia žinoti, jei pilvo pūtimą lydi viduriavimas, tai gali reikšti, kad kūdikis netoleruoja pieno cukraus (laktozės) bei įvairių cukrų, pvz., fruktozės (vaisių cukraus). Tai kūdikiams pasitaiko itin retai. Laikinai iš dalies pieno cukraus kūdikis gali netoleruoti, jam pūsti pilvuką gali po gydymo antibiotikais, tuomet būtinas laikina pagalba gerosiomis bakterijomis. Gerųjų bakterijų dozę ir rūšį Jums nurodys pediatras.

Jei manote, kad žindomam kūdikiui pučia pilvuką nuo maisto, mamai rekomenduojama iš pradžių savaitei stipriai apriboti savo meniu bei pradėti rašyti mitybos dienoraštį. Tuomet imti įvedinėti į racioną naujus produktus, per dvi dienas po vieną ir stebėti kūdikio pilvo pūtimą. Tokiu būdu nesunku bus pastebėti koks maistas ar jo kiekis mažyliui sukelia pilvo pūtimą.

Kad ir kokius produktus valgytumėte, patarimai maitinančioms mamoms:

  • Valgykite kas 2,5-3 valandas, kaskart gausite energijos, neperalksite ir geriau suvirškinsite maistą.
  • Gerai sukramtykite maistą. Kartais pilvo pūtimas gali atsirasti ne dėl pačių produktų, o dėl prasto jų sukramtymo.
  • Neapkraukite skrandžio ir nakčiai, pavalgykite ne vėliau kaip 3 valandos iki miego.
  • Valgykite šviežių daržovių, tik jas nuplikykite karštu vandeniu ar 5 minutes apdorokite garuose.
  • Valgydamos vaisius visuomet nuskuskite vaisiaus žievę.
  • Stebėkite savo kūdikį ir Jūsų maisto įtaką pilvo pūtimui.
  • Jei kūdikio pilvelį pučia, vienu metu stenkitės nemaišyti sunkiai virškinamų produktų. Vienu metu vienas sotesnis produktas.
  • Maitinimo metu reikia stebėti, kad vaikas gerai apžiotų spenelį ir prarytų kuo mažiau oro, o po to – padėkite jam atsirūgti.

Rekomenduotina valgyti žindančiai mamaiMaitinančiai mamai reikia vengti, jei kūdikiui pučia pilvąAtsargiai vartoti – pabandykite ir stebėkite kūdikio reakciją 
Grūdų košes Bulves, virtas su lupenomis ar keptas orkaitėje Viso grūdo dalių makaronus Jautieną, veršieną, triušieną, paukštienos krūtinėlę Liesą žuvį: menkę, lydeką ir pan.
Rūgščius pieno produktus be priedų: varškę, rūgpienį, kefyrą, fermentinį (nebrandintą) ar varškės sūrį
Kiaušiniai
Bananai
Granatai
Garinti ar orkaitėje kepti obuoliai. Tik vos vos, nereikia laukti, kol sutyžta visai
Avokadai
Morkas šiek tiek pagarinkite ar trumpai pakepkite orkaitėje
Per dieną galite išgerti 3-6 puodelius žolelių arbatos, mažinančios pilvo pūtimą, o būtent: pankolių, kmynų, ramunėlių, melisos, liepų, mėtų ar krapų.
 
Rūgščių vaisių ir uogų (spanguolės, bruknės), rūgščios uogienės ir trintų uogų Rabarbarų
Kriaušių
Saldžių obuolių
Slyvų
Vynuogių Agurkų
Kopūstinių daržovių
Salotų, špinatų
Ankštinių: pupelių, pupų, žirnelių, žirnių, lęšių
Termiškai neapdorotų česnakų
Šviežių morkų Termiškai neapdorotų ropių, ridikėlių. Juos galima nuplikyti karštu vandeniu. Įsitikinsite,  liks ir traškumas, ir skonis, bet poveikis kūdikio pilvukas bus kitoks.Nuo keptų svogūno net ir kai kuriems suaugusiems pučia pilvąPatiekalų su soja
Pieno (ne pieno produktų)-1/3 Lietuvos gyventojų netoleruoja laktozės ir dauguma to nežino, geriau rinkitės rūgščius pieno produktus.
Riešutų, chalvos
Silkės ir lašišos, ar kitos termiškai neapdorotos žuvies
Rupios ar viso grūdo dalių duonos
Grybų
Aštrių gaminių, su daug prieskonių
Marinuoto, rūkyto ar stipriai apkepto maisto.
Šokoladą ir kakavą, riebius saldumynus
Jogurtus su juodaisiais serbentais, persikais, abrikosais, braškėmis, žemuogėmis
Burokėlių gaminius-salotas, mišraines, sriubą, marinuotus burokėlius
Pomidorus
Papriką
Baklažaną
Arbūzus
Šaldytas uogas
Jei bandote vartoti vaisius – nusilupkite odelę ir gerai sukramtykite
 
 


Save

4.8 4 votes
Patiko? Įvertinkite!