Koks maistas tinka sergant virusu?

Ligos metu dažnai pastebime, kad pasikeičia tai, ką (ne)norime valgyti. Jei iki ligos mėgote šviežias daržoves, ligos metu ar iš karto po jos atrodo net negera pagalvoti apie jas. Taip yra todėl, kad pakilus temperatūrai bei kovojant su virusu, naikinami ne tik organizmo priešai, bet ir gerosios bakterijos. Be to, keičiasi virškinimo ir pasisavinimo procesas, pavyzdžiui, nebesinori vandens, nors jis – gyvybiškai būtinas sveikimui.

Žinoma, yra didelis skirtumas lengvai ar sunkiai sirgote, žema ar aukšta temperatūra buvo. Sunkiau susirgus, verta klausyti savo organizmo ir būtinai laikinai koreguoti mitybą. Galioja kitos, nei įprasta, mitybos taisyklės:

  1. Vietoje šviežių daržovių rinkitės apdorotas: sriubas bei troškinius. Tik tokiu atveju gerai būtų gauti ir baltymų: tinka žuvis, įleistas kiaušinis. Jei vartosite šviežias daržoves, jas kuo smulkiau supjaustykite. Šiuose patiekaluose natūraliai bus ir vitaminų, mineralų, baltymų, ir gerosioms bakterijoms reikalingo maisto – tirpių skaidulų – prebiotikų. Toks komplektas yra tai, ko reikia sveikimui.
  2. Vietoje biraus kietųjų grūdų patiekalo, kruopas daugiau pavirkite, kad būtų minkštesnės. Jei temperatūra aukšta, tiks ir dribsniai.
  3. Venkite džiovintų, vytintų ar kitaip dehitratuotų patiekalų, net riešutų ar naminių džiovintų obuoliukų. Jie sunkiai virškinami, atima iš jūsų skysčius ir atitolina sveikimą.
  4. Vietoje vandens – skiestas sūrus mineralinis arba silpnos arbatos. Svarbu, kad būtų šiltos, bet ne karštos. Karšta arbata kaip tik žaloja gleivines ir prailgina sveikimą. Vienos rūšies arbatos – ne daugiau 2 puodelių per dieną. Gerti tiek, kad šlapimas būtų švelniai gelsvos spalvos.

Veiksmai, sveikatos stiprinimui po ligos

Būna, kad persirgus virusine infekcija, sveikatos problemos užsitęsia kelias savaites, mėnesius, ar net pusmetį. Gali varginti įvairūs simptomai:

  • Lėtinis nuovargis.
  • „Smegenų rūkas“ – sunku susikaupti.
  • Galvos skausmas ir svaigimas.
  • Kosulys.
  • Raumenų ir sąnarių skausmai.
  • Miego problemos.
  • Nuotaikų pokyčiai, dirglumas.
  • Moteris vargina menstruacinio ciklo pokyčiai.

Dažniausiai tai nutinka, kai virusinė infekcija tampa „paskutiniu lašu“ jūsų organizmui. Ilgai ignoruojame savo sveikatos būklę ir į daugelį ženklų nekreipiame dėmesio. Daug klientų išsiunčiu pas gydytojus su akivaizdžiais ligų simptomais, kuriuos jie iki tol traktavo kaip normą. Tačiau po sunkesnės ligos mes sujautrėjame ir imame „girdėti“, ką sako kūnas. Gera naujiena, kad esama būklė – pataisoma.

Jūsų žingniai sveikatos stiprinimui po virusinės infekcijos:

  1. Išsiaiškinkite, kokia sveikatos yra dabar ir kokie yra išlikę simptomai. Po persirgtos virusinės infekcijos įvairių lėtinių ligų simptomai gali paūmėti, o visas organizmas atsistatyti sunkiau. Pasikonsultuokite su gydytoju. Įvairios procedūros padeda pašalinti šiuos nusiskundimus kur kas greičiau, nei juos ignoruojant ir laukiant, kol simptomai praeis savaime.
  2. Duokite sau laiko grįžti į prieš tai buvusią būklę. Jūsų organizmas tik ką kovojo su liga, kuri smarkiai puolė Jūsų imuninę sistemą. Duokite sau laiko atsikvėpti.
  3. Sveikiau valgykite. Tai vienas svarbiausių aspektų visiems, norintiems savo kūną praturtinti maistinėmis medžiagomis, vitaminais, mineralais. Duokite organizmui to, kas padeda atsistatyti. Rekomenduoju arba remtis sulieknek.lt receptais, arba užsisakyti mitybos planą, tokiu atveju mitybos racionas bus subalansuotas.
  4. Bent 2 kartus per dieną valgykite daržovių. Pirmiau termiškai apdorotas, o vėliau vis daugiau šviežių.
  5. Pietums ir vakarienei valgykite baltyminių produktų: liesa mėsa, žuvis, varškė, tofu, kiaušiniai, pupelės, ankštiniai ir lęšiai.
  6. Gerkite vandens. Jums reikalingą skysčių teorinį kiekį galite susiskaičiuoti mano puslapyje esančioje skyčių skaičiuoklėje. Esminis faktorius – šviesi šlapimo spalva, išskyrus rytinį.
  7. Judėkite. Išeikite kasdien į lauką pasivaikščioti, geriausiai dienos metu, bet nepervarkite. Geriau kasdien po truputį, negu kartą per savaitę ilgai.
  8. Kvėpuokite. Ištieskite nugarą sėdėdami, vėdinkite kambarius. Deguonis būtinas gerai ląstelių veiklai.
  9. Pakankamai miegokite. Miego metu gaminasi hormonas somatotropinas, t.y. hormonas atsakingas už savalaikį lastelių pakeitimą i kūno audinių atsistatymą. Jei norisi diena būtinai numikite bent 15 minučių, kol dar jaučaite nuovargį po ligos.
  10. Mąstykite. Virusas paveikia ir nervų sistemą, todėl sutrikusi atmintis ir dėmesio stoka yra dažnas nusiskundimas. Užsiimkite smegenis lavinančia veikla – išmokite kažką naujo, pieškite, spręskite kryžiažodžius, grokite, žaiskite salo žaidimus. Tai padės smegenims kurti naujas neuronų jungtis ir grąžinti prarastus gebėjimus.

Papildai organizmo sustiprinimui

Įrodyta, kad covid ar kito viruso metu ir kelias savaites po jos naudinga organizmą sustiprinti kokybiškais ir gerai pasisavinamais papildais:

Savo el. parduotuvėje įkėliau papildus, kuriuos rekomendavau jau daugelį metų. Mano nuomone jie – puikūs, todėl nėra kelių rūšių, o tik po vieną tos pačios kategorijos.

Virusas ir probiotikai – kokia vartojimo nauda, kai sergama?

Probiotikai įprastai vartojami tik su/po antibiotikų, bet verta žinoti, kad jie gali padėti greičiau atsigauti ir virusinės infekcijos metu dėl kelių priežasčių:

  • Padeda nusilpusiam virškinimo traktui susidoroti su gaunamu maistu. Tai reiškia, kad maistas neužsistovės ir išvengsite rūgimo proceso bei toksinių medžiagų. Be to, padės pasisavinti vertingas medžiagas.
  • 2022 m. sausį paskelbtame tyrime išsamiai kalbama apie probiotikų vaidmenį, gydant virusų sukeliamas ligas. Probiotikų vaidmuo unikalus: jie ne tik padeda palaikyti tinkamą žarnyno mikrobiotą, bet ir gamina interferonus – junginius, kurie neleidžia virusams daugintis organizme.
  • Probiotikai padeda tinkamai veikti kvėpavimo takams ir palaikyti jų gleivinės imuninę sistemą dėl antivirusinių mechanizmų. Kitaip tariant, probiotikų vartojimas gali sumažinti kvėpavimo takų infekcijų tikimybę, trukmę bei sunkumą. 

Kuo daugiau žinosime apie savo organizmą ir taikysime įvairias metodikas, tuo lengviau bus atsigauti po virusinės infekcijos ir tęsti įprastą gyvenimą.

Būkite sveiki!

4.6 8 votes
Patiko? Įvertinkite!