Galbūt, esate pastebėję, kad bėgant laikui, keičiasi moliūgų skonis – link pavasario jie tampa saldesni. Sudėtiniai angliavandeniai palaipsniui virsta cukrais, tai atsispindi ir skonyje.
Skonis priklauso nuo rūšies. Pavyzdžiui, šviežiam vartojimui tinka muskatinis (žalias didelis) ir sviestinis moliūgas. Kiti moliūgai labiau tinka karštam apdorojimui.
Moliūgų receptai
Vertingiausia valgyti šviežius moliūgus:
- Ragaukite salotas su moliūgu. Skaniausia šiaudeliais juos sutarkuoti ir maišyti su cukinija, agurku, morkomis ar kitomis daržovėmis. Puikiai salotose pakeičia morkas. Gardinti galima grietine ar jogurtu, aliejumi (tinka nuo alyvuogių iki sezamų), skanu pagardinus citrinos ar apelsino sultimis. Artėjant pasninkui būtinai pasigaminkite salotas su silke. Puikus derinys.
Moliūgas su silke
- Gardūs moliūgo pagaliukai ar a la arbūzo riekės. Suvartoję 100 g moliūgo, gausite vos 26 kcal, tad vėsiais vakarais ar darbe, kai trypčiojame kaip norime numalšinti stresą vietoje menkaverčių užkandžių, kai labiau norisi kažką kramtyti, rinkitės moliūgo pagaliukus. Jie natūraliai saldūs bei traškūs, tad bus ir naudos organizmui ir malonumas valgant.
- Raugintas moliūgas – galima ir iš karto susipjausčius kaip salotas rauginti, arba gabaliukais pjaustyti. Tik į įprastą agurkų marinatą skanu čiobrelių įberti.
Rauginti moliūgai su krapais
Moliūgus valgyti verta kuo mažiau apdorotus, kad būtų išlaikytas traškumas, o tai reiškia, kad bus ir didesnis sotumas. Keli pasiūlymai:
- kepkite orkaitėje ant grotelių pabarstę kmynais su druska. Toks užkandis skanus ir šaltas;
- kepkite orkaitėje ant grotelių pabarstę kietu sūriu. Skanu ir šaltas;
- tarkuotas ir lengvai su kokosų aliejumi pakepintas moliūgas suteiks salsvo skonio sorų ar avižų košei;
- orkaitėje ar karšto oro gruzdintuvėje supjausčius pagaliukais – bus vietoje bulvyčių „fri”, tokias labai mėgsta ne tik ir vaikai, bet ir suaugę;
- įdarykime moliūgus. Įdaras tinka ir augalinis, pavyzdžiui, grikiais ar ankštiniais, ir mėsos:
Moliūgas, įdarytas pievagrybiais ir lęšiais
- berkime kubelius į sriubą ir troškinius;
Moliūgo ir vištienos troškinys
- pakeiskite dalį bulvių vertingesniuose kugelio ar bulvinių blynų receptuose;
- įtarkuokite moliūgo į blynus – suteiks gražios spalvos, natūralaus saldumo ir reikės mažiau miltų.
Moliūgo ir avižų kruopų blyneliai
Moliūgas, dėl savo natūralaus saldumo ir kreminės tekstūros, tinkamas ir pyragams, keksams bei apkepams gaminti. Čia traškumo išlaikyti nepavyks, bet pakeis miltus ir sumažins reikiamo cukraus kiekį. Idealu jei šiuos patiekalus gamindami įdėtumėte daugiau baltymų: kiaušinių, varškės ar tofu. Baltymai padidins sotumo jausmą ir sulėtins angliavandenių į kraują.
Drėgnas pyragas su moliūgais
Kodėl sakome ne trintai moliūgų sriubai?
Trinta moliūgų sriuba – tradicinis šaltojo sezono patiekalas. Nors moliūgas yra vertingas produktas, tačiau jų trintos sriubos, ypač pagardintos trintomis bulvėmis, verta vengti norintiems sulieknėti, turintiems padidėjusį cholesterolio ar gliukozės kiekį. Trintos sriubos suteikia mažai sotumo. Dažniausiai to nejaučiame, nes šalia valgome dar kažką. Apie trintas sriubas plačiau skaitykite čia >>>
Daugiau suvalgius trintos sriubos, gali atsirasti saldumynų ar miltinių patiekalų potraukis bei padidėti apetitas po kelių valandų. Kaip atsikratyti saldumynų ir miltinių patiekalų potraukio >>>
Šis patarimas negalioja ištvermės sportais užsiimantiems žmonėms, mažiems vaikams bei sparčiai tystantiems paaugliams – jiems trinta moliūgų sriuba puikiai tinka.
Atminkite, kad mitybos patarimai – individualūs, nes skiriasi mūsų sveikatos būklė bei organizmo poreikiai.