Pakelkite ranką, jei jūsų stalo garbingoje centrinėje vietoje nesipuikuoja balta mišrainė. Šis visiems iki kaulų smegenų pažįstamas patiekalas pas mus atkeliavo iš Rusijos, tačiau gerbėjų turi daugelyje šalių – ne tik Europoje, tačiau ir Mongolijoje, Lotynų Amerikoje.

Tradicinė baltoji mišrainė gaminama iš virtų bulvių, morkų, marinuotų ar raugintų agurkų, kiaušinių, konservuotų žirnelių ir majonezo. Neretai joje išvysime ir „daktariškos“ dešros ar net virtos mėsos kubelių. Tačiau oficialiai pirmą kartą pagaminta mišrainė atrodė kiek kitaip. Ją 1860-aisiais pagamino Ermitažo restorano šefas (kilęs iš Belgijos) Lucien Olivier. Žaibiškai išpopuliarėjęs patiekalas turėjo ir slaptų ingredientų, tačiau jame buvo ir tokių gardėsių kaip jaučio liežuvis, ikrai, dygliuotasis kaparis ir, žinoma, majonezas. Tiesa, būtent dėl pastarojo ši mišrainė ir šiandien sulaukia daug mitybos specialistų kritikos.

Kritikos strėlės – į majonezą, dešrą

Dietistė Vaida Kurpienė pripažįsta – balta mišrainė jai siejasi su vaikyste ir yra neatsiejama jos šventinio stalo dalis. Tiesa, jos mišrainė – sveikesnė, traškesnė.

Kitas šios mišrainės minusas – produktai neretai yra perverdami, per minkšti.

„Tada maistinės medžiagos labai greitai pasisavinamos, patiekalo galima suvalgyti daug – vargu ar kas tik 100 gramų įsideda. Tačiau jei daržoves išverdame teisingai, šią klaidą galima ištaisyti. Daržovės turi likti traškios. Žirnelius naudokite ne konservuotus, o šaldytus – apdorokite juos garuose virš verdančio vandens sietelyje. Užtenka 5 minučių – žirneliai gražiai, šviežiai žalios spalvos ir daug naudingesni mūsų organizmui“, – alternatyvų receptą gyrė V. Kurpienė. Dera prisiminti, kad vienaip ar kitaip – tai ganėtinai kaloringas patiekalas.

„Jame nemažai bulvių, kiaušinių. Mes su drauge kartą pamiršome pastarųjų įdėti ir niekas nepastebėjo, nes jie nėra pagrindinis akcentas. Siūlau pasigaminti alternatyvią baltą mišrainę, kuri bus tikra atgaiva po gausių šventinių vaišių“, – patarė mitybos specialistė. Receptas – straipsnio pabaigoje.

Svarbu – saikas

Tad tai, balta mišrainė bus sveika ar visiškas „peilis“ jūsų skrandžiui – priklauso tik nuo jūsų. „Balta mišrainė nebūtinai yra „blogis“. Jei ją valgote kaip pagrindinį patiekalą, pasisotinate kumščio dydžio porcija – tai geras patiekalas. Tačiau jei mišrainė yra su dešra, daržovės pervirtos, užima pusę lėkštės ir greta jos dar kertate silkę, keptą antį ir papildomų bulvių, riebaus padažo – žinoma, tada jau negerai. Reikia rūpintis ne vienu atskiru patiekalu, o bendra, sveika visuma. Apžvelkite savo lėkštę – ar tikrai joje turi būti tiek daug ir skirtingo maisto?“, – retoriškai klausė V. Kurpienė. Tiesa, kai kurios šeimininkės baltą mišrainę gamina su virta mėsa, pavyzdžiui, kiauliena. V. Kurpienės ši mintis nesužavėjo. „Aš siūlyčiau mėsos visai nedėti. Pasidarykite skanią ir sveiką daržovių mišrainę, kad ją galėtumėte valgyti ir kitą dieną pusryčiams. Pasisemsite energijos ir išvengsite kaltės, kad persivalgėte. Mano manymu, balta mišrainė apskritai yra sotus patiekalas, o ne garnyras greta kitų mėsos kepinių“, – sakė ji.

Receptai

Balta mišrainė kitaip – su šviežiais agurkais ir graikišku jogurtu

Bulvės turi nemažai kalio, o pakankamas kalio kiekis (4700mg) ir mažas natrio suvartojimas yra viena iš efektyviausių priemonių siekiant sumažint kraujo spaudimą.  Taip pat kalis, kalcis ir magnis yra siejamas su natūraliu kraujo spaudimo mažėjimu – visos šios maistinės medžiagos yra randamos bulvėse.
Išbandyti šį receptą

Balta mišrainė su salieru ir alyvuogėmis

Salieras – puikus riboflavino, kalcio, vitamino B6, magnio, fosfotos šaltinis, taip pat turi kalio, vitaminų A, C ir K bei daug maistinių skaidulų.
Išbandyti šį receptą

Balta mišrainė be majonezo

Atminkite, kad PERVIRTI bulvių nereikia, nes kuo ilgiau verdate, tuo labiau mažėja naudingų medžiagų kiekis. Pavyzdžiui, vitamino C 100 g šviežios bulvės su odele yra net 33 proc. suaugusio žmogaus paros normos, bet verdant jo kiekis ženkliai mažėja.
Išbandyti šį receptą
0 0 votes
Patiko? Įvertinkite!