Vynuoges verta valgyti, jos naudingos:
- Geram miegui. Jos turi melatonino pirmtako triptofano bei paties melatonino, reguliuojančio miego ir pabudimo ciklą. Įdomu, kad melatonino daugiausia randama vynuogių odelėje. Tad valgykite uogas su žievele.
- Lėtinių ligų rizikai mažinti. Visose vynuogėse yra antioksidanto kvercetino, kuris gali padėti apsaugoti nuo širdies ligų, aukšto gliukozės kiekio kraujyje ir vėžio. Yra ir vitamino C, beta karotenų, liuteino ir ellaginės rūgšties, katechino, kurie irgi – galingi antioksidantai.
- Akių sveikatai. Vynuogėse esantys antioksidantai – liuteinas ir zeaksantinas – padeda palaikyti gerą regėjimą ir apsaugo nuo įprastų, su amžiumi susijusių akių ligų. Raudonose ir tamsiose vynuogėse gausu resveratrolio. Tyrimų, atliktų su gyvūnais, duomenimis, resveratrolis teigiamai veikia akių sveikatą, mažina glaukomos, kataraktos riziką.
- Vynuogių antioksidantų koncentracijai įtakos gali turėti keli veiksniai, įskaitant vynuogių veislę, brandą, saugojimą po derliaus nuėmimo ir aplinkos veiksnius. Didelė ir uogų spalvos įtaka. Pavyzdžiui, raudonose ir violetinėse vynuogėse gausu resveratrolio ir antocianinų, o baltose jo nėra.
O jei lieka nesuvalgytų uogų, nuimkite nuo šakelių, nuplaukite, nusausinkite ir sušaldykite. Puikiai tiks užkandžiui ar į gėrimą įmesti vietoje ledukų. Skirtingų spalvų šaldytos uogos atrodys įspūdingai.
1 mitas: vynuogėse – daug cukraus, todėl reikia jų vengti
100 g vynuogių yra 69 kcal, palyginimui – obuoliai turi 52 kcal. Cukrų kiekis – 15,5 g, obuoliuose – 10 g, taigi, vynuogės turi 50% daugiau cukrų nei jie. Didesnis cukrų kiekis – faktas, bet vynuoges tikrai galima valgyti, tik:
- Mažesnę porciją, nei kitų vaisių ar uogų, kai valgote užkandžiui.
- Valgykite pirmoje dienos pusėje, kai labiausiai reikia energijos, ar kelias uogas peralkus prieš kitą maistą, kad vėliau nepultumėte 3 porcijas kito maisto valgyti.
- Derinkite su kitu maistu, kad sulėtėtų cukrų patekimas į kraują. Valgykite su keliais riešutais, tinka ir nesaldinta varškė ar graikinis jogurtas, mažas kietojo sūrio gabaliukas, o dar geriau – prieš jas suvalgyti 100 g daržovių, pvz., morkos.
- Vynuogės puikiai palaiko energiją ir padeda atsigauti sergant įvairiomis virusinėmis ligomis (išskyrus žarnyno), kai kankina aukšta temperatūra ir prakaitavimas, o valgyti nesinori. Gausite ir skysčių, ir kalio, ir natūralių cukrų, kurie padės „prašviesėti akims“ ir geriau jaustis.
- Puikiai tiks 30 min. Po sporto, suteiks energijos ir atstatys jėgas po intensyvios treniruotės, nes dėl mažo skaidulų kiekio lengvai virškinamos, o kalio, kurį išprakaitavus svarbu atstatyti, kiekis vynuogėse – net 191 mg (lyginant su 107 mg obuoliuose). Gelbėja ir skysčiai, ir natūralūs cukrai, esantys uogose – padeda išvengti raumenų ardymo bei didelio alkio 2 val. po treniruotės.
2 mitas: vynuogių kauliukai gali sukelti apendicitą, jų valgymas kenkia sveikatai
Vynuogėse gausu galingų antioksidantų, kurių didžiausias kiekis randamas odelėse ir sėklose. Kaip tik sėklose – didžiulis kiekis skaidulų, kurios teigiamai veikia žarnyno peristaltiką (padeda žarnyno turiniui judėti ir pasišalinti laiku) ir praverčia sotumo jausmui pasiekti. Vynuogių sėklas saugu vartoti, kaip tik iš jų gaminami vertingi ekstraktai ir aliejai. Jie turi kraują skystinančių savybių, tad vartojantys kraują skystinančius vaistus turėtų pasitarti su gydytoju, jei kauliukus ar jų aliejų norisi vartoti didesniais kiekiais.
3 mitas: vynuogių sultys sveikiau, nei uogos
Tiek vynuogės, tiek vynuogių sultys turi daug naudos sveikatai, tačiau visas vaisius/uoga visada yra daug vertingesnis pasirinkimas. Sulčių gamybos procese:
- Pašalinama odelė, kurioje koncentruojasi vertingos medžiagos.
- Sultys dažnai pasterizuojamos, kad būtų išvengta rūgimo ir tai sumažina jose esančių antioksidantų kiekį net 44 %.
- Ilgiau laikant sultys, dėl oksidacijos ir kitų procesų, dar labiau mažėja antioksidantų kiekis.
- Vaisių sultyse yra mažai ar visai nėra skaidulinių medžiagų, palyginus su šviežiomis uogomis.
- Cukrų koncentracija sultyse padidėja.
- Skysčių pavidalu lengviau išgerti daugiau kcal ir angliavandenių (cukrų) – taip savo noru sukeliant alkį bei saldumynų ir miltinių potraukį po 1-2 val. nuo sulčių suvartojimo ir pratęsiant jį iki vakaro. Be viso to, kelsite organizme uždegiminius procesus ir didinsite lėtinių ligų riziką.
Tad čiupkite saują tamsiųjų vynuogių (jose didžiausias kiekis vertingų medžiagų), jomis pasimėgaukite lėtai sukramtydami ir didinkite gyvenimo džiaugsmą bei gerinkite sveikatą!